Незабаром роботи стануть все більш подібними до людей, але чи вони зможуть особисто приймати рішення? На даний час роботизована хірургія використовується для не складних медичних втручань, але наскільки безпечними можуть бути більш складні операції за подібних обставин? Чи збір даних може зашкодити автономії та свободі людини?

Ці та подібні питання розглядалися на засіданні Папської Академії «За Життя», яка відбулася 25-27 лютого 2019 року у Ватикані. Цього року відбулося ювілейне 25 засідання Папської Академії присвячене темі «Робоетика: люди, машини, здоров’я».

Понад 150 членів Академії з усього світу зібралися для того щоб застановитися над актуальними питаннями етики, які постають на фоні успішних досягнень у сфері роботехніки. З одного боку, роботи можуть бути доброю допомогою для людини, їх дизайн та складність операцій, що вони можуть здійснювати зростають у швидкій прогресії. Проте, чи не становить такий успіх небезпеку для людини?

Емануель Аґіус (Emmanuel Agius), викладач морального богослов’я (Мальта), застановився над питанням цінності та природи роботів, їх вплив на розвиток людини, ринок праці, систему охорони здоров’я та економіку в цілому. Подібна доповідь викликала ряд запитань: чи мають роботи самосвідомість, чи можуть вони мати почуття та емоції, чи ми можемо приписувати їм поняття особи. На думку доповідача, коли ми зможемо з’ясувати онтологічні питання хто є людська особа та що ми вкладаємо у поняття «робот», ми зможемо ставити відповідні питання щодо належного вжитку роботів.

Але чи можуть насправді роботи повноцінно замінити людину? Чи люди можуть бути справді щасливими черпаючи плоди цього прогресу? На це запитання отець Ігор Бойко, член Папської Академії «За Життя» відповів наступне: «Якщо роботи можуть стати допомогою та подарувати комфорт та більше часу для спілкування з родиною та друзями – однозначно ми можемо ствердити, що вони виконують свою місію. А в той час, якщо вони використовуватимуться щоб замінити людську особу, ми мусимо переглянути їх роль у нашому житті».

Джерело: Івано-Франківська Архієпархія УГКЦ

Вгору